Pryč s hlodavci

Pryč s hlodavci

To, že se někteří z lidí myší štítí, může sice vypadat poněkud komicky, ale pokud se nad tím člověk zamyslí, zjistí, že na tom vlastně nic k popukání není. Protože jakkoliv by mohly myši vypadat jako milá zvířátka, se kterými by si mohli hrát dejme tomu ti, pro něž jsou kočky a psi příliš velkými zvířaty, není rozhodně žádoucí si tak počínat. Leda tak s výjimkou chovaných myší laboratorních, jež jsou chovány tak, aby nám nepůsobily škody, a jež jsou ze zdravotního hlediska neškodné.

kreslené myši

Myši jsou totiž stejně jako jiní hlodavci skutečnými škůdci. Kteří jsou sice nevelcí, ale to, čím lidem škodí, není rozhodně rozumné podceňovat.

To, co je na první pohled zřejmé, je to, že tito tvorové znečišťují místa, kde se vyskytují, svým trusem, a spolu s tím nejednou škodí na našich majetcích. Ovšem současně je tu i další nebezpečí, které sice není na první pohled patrné, ale to nesnižuje jeho závažnost – a tím je fakt, že jde i o přenašeče nejedné hodně závažné nemoci, jíž se od nich mohou nakazit i lidé.

myší obrázek

A protože se tito živočichové zabydleli už i v našich městech, přemnožili se tu a stále více se přibližují i našim domovům a jiným objektům, je třeba je likvidovat. Taková deratizace Praha je služba, jež má své nesporné opodstatnění. Protože nebýt jí, byly by myší určitě plné restaurace a jiné provozovny zabývající se zpracováním potravin, a tyto už bychom měli zřejmě v dostatečně hojném počtu i doma, i jinde. Protože si na nás takoví hlodavci už zvykli a chovají se mezi námi jako doma.

A jakkoliv jde o tvory malé a na první pohled neškodné, mohli by nám tito způsobit nemalé škody a nadělat hodně nepříjemností. Nejen proto, že bychom je marně vypuzovali ze spižíren a dalších pro ně atraktivních míst, kde je pohodlí a dostatek potravy, ale co chvíli bychom od nich mohli něco chytit. A nebylo by nám pomoci.


Comments are closed.